Najvažnija stvar koju možete učiniti kada donosite odluke o liječenju neplodnosti je osigurati da ste dobro informisani.
Prije transfera embrija, potrebno je donijeti različite odluke o vašim embrionima. U svježem ciklusu u matericu se transferira najkvalitetniji embrion(i). Transferi blastocista ima veću stopu trudnoće nego embrioni prebačeni u ranijoj fazi (2. ili 3. dan). Najbolja praksa je vratiti samo jedan embrij. Transfer pojedinačnih embriona ne utiče na ukupnu stopu uspješnosti. Preostali embriji dobrog kvaliteta mogu se zamrznuti za upotrebu u bilo kojem budućem tretmanu.
Tokom liječenja potrebno je da vaš ljekar razgovara sa vama o odlukama koje treba donijeti u vezi sa vašim embrionima. To između ostalog uključuje i odgovore na pitanja:
- u kojoj fazi razvoja prenijeti vaš embrion(e) nazad u maternicu?
- da li vratiti jedan, dva ili (vrlo rijetko) tri embriona u matericu?
- šta učiniti s preostalim embrionima?
Kako se donosi odluka o tome koji embriji su najboljeg kvaliteta?
Embrioni se razlikuju po kvaliteti – oni koji su najboljeg kvaliteta imaju veću vjerovatnoću da će se implantirati u matericu i dovesti do trudnoće. Ako imate više od jednog embrija, embriolog odabire embrije najboljeg kvaliteta koristeći kriterije kao što su:
- broj ćelija
- koliko brzo se ćelije dijele
- da li je ćelijska podjela ravnomjerna
- da li ima prisutnih fragmenata ćelija – to znači da su neke ćelije degenerisale.
U rijetkim slučajevima, može se desiti da nema embrija dobrog kvaliteta i tada će liječnik i embriolog morati donijeti odluku o tome da li neki od vaših embrija realno može nastaviti zdravu trudnoću.
Ukoliko se dogodi da nemate embrione adekvatne kvalitete za nastavak tretmana, možete razmisliti o doniranju embrija u svrhu obuke kako biste omogućili zdravstvenim radnicima da nauče i prakticiraju tehnike uključene u liječenje neplodnosti. Za više informacija o ovome razgovarajte sa svojom klinikom.
Kako se donosi odluka o tome koliko embriona vratiti u matericu?
Ako imate na raspolaganju više od jednog embrija dobrog kvaliteta, najbolja praksa za većinu žena je da se u matericu vrati jedan embrij, a preostali zamrznu, elektivni prenos jendog embriona (elective single embryo transfer - eSET). Ovakav pristup smanjuje šanse za višeplodnu trudnoću, što može predstavljati ozbiljne rizike za zdravlje i majke i bebe.
U nekim slučajevima, uz prethodnu konsultaciju sa parom, klinika može odlučiti da je prikladno vratiti više od jednog embrija. Ovo je tipično za starije žene ili u slučajevima kultivacije do D2/3, za koje je manje vjerovatno da će rezultirati uspješnom trudnoćom, te je stoga i manja vjerovatnoća da će se dva embriona uspješno implantirati u matericu.
Za većinu žena eSET je daleko sigurniji i jednako efikasni kao i višestruki embriotransferi, zbog čega eSET i jeste preporuka.
Kada se embrioni vraćaju u matericu?
Embrioni se mogu prenijeti u maternicu u dvije različite faze njihovog razvoja.
- Embrioni u fazi rane diobe se biraju drugog ili trećeg dana njihovog razvoja.
- Embrioni u fazi blastociste se biraju petog (eventualno šestog) dana njihovog razvoja.
Koja je razlika između prijenosa blastociste i zametaka u ranoj fazi diobe?
Blastociste (D5/6) se razvijaju duže u laboratoriji, te je stoga embriologu lakše da odabere zametke za koje je najverovatnije da će se implantirati u matericu. To znači da transferi blastocista imaju tendenciju većeg nataliteta.
Neće svi embrioni koji su stavljeni na produženu kultivaciju preživjeti do D5/6. U nekim slučajevima par nakon produžene kultivacije neće imati embrione za transfer. Ne postoji način da se sazna da li bi zametci koji nisu dospjeli do D5 polučili uspješnom trudnoćom da su transferirani u stadiju rane diobe.
Zašto je kod nekih parova manja vjerovatnoća da će imati transfer blastocista od drugih?
Neki parovi imaju manju vjerovatnoću da će imati transfer blastociste. Ovo uključuje žene koje nakon aspiracije imaju manji broj jajnih ćelija, žene odmakle reproduktivne dobi, parovi sa tri i manje zametaka na D3. Generalno, ukoliko ste mlađe reproduktivne dobi i imate veći broj zametaka biti će vam preporučen transfer blastociste.
Koje nove tehnike se mogu koriste za odabir i prijenos embrija?
Tokom procedure liječenja BMPO mogu vam biti ponuđeni različiti dodaci liječenju (eng. add-ons), za koje vam se tvrdi da mogu pomoći da odaberu embrije najboljeg kvaliteta ili osiguraju da se embrij uspješno prenese i implantira u maternicu. Međutim, činjenica je da nema uvjerljivih dokaza da bilo koji od uobičajenih dodataka povećava šanse za trudnoću. Dodaci liječenju uključuju:
- time-lapse snimanje
- embrio ljepilo (eng. embryo glue)
- zamrzavanje - svi ciklusi
- preimplantacijsko genetsko testiranje na aneuploidiju (PGT-A)
- potpomognuto izlijeganje (eng. assisted hatching)
Kako bismo vam pomogli da postavite prava pitanja i napravite pravi izbor za vas, posjetite našu stranicu s dodacima za liječenje kako biste dobili najnovije informacije o dokazima za svaki dodatak.
AI Website Creator