Pažljivo birajte kome dajete svoje povjerenje!

Najvažnija stvar koju možete učiniti kada donosite odluke o liječenju neplodnosti je osigurati da ste dobro informisani.

Dodaci liječenju (eng. add-ons)

Dodaci tretmanima BMPO su opcioni neesencijalni tretmani koji se mogu ponuditi kao dodatak “osnovnom” i dokazano efikasnom tretmanu. Za većinu dodataka liječenju nema dovoljno dokaza koji bi pokazali da su učinkoviti u poboljšanju ishoda liječenja. In vitro oplodnja (IVF/ICSI) i intrauterina inseminacija (IUI) su tretmani koji su se pokazali efikasnim za većinu pacijenata. Važno je imati na umu da su za većinu parova ciklusi standardnog, dokazanog liječenja učinkoviti bez korištenja ikakvih dodataka liječenju. Ako plaćate tretman ili njegov dio, možda biste trebali razmisliti o tome da li bi bilo bolje platiti više ciklusa IVF-a ili IUI-a, umjesto da trošite velike sume novca na jedan ciklus liječenja s dodacima za koje se nije dokazalo da su efikasni. Ova stranica objašnjava koji su neki od ovih dodataka za liječenje i daje vam nepristrasne informacije o djelotvornosti i rizicima korištenja istih.

Kada je prikladno koristiti dodatak za liječenje?
Ukoliko dođete u situaciju da vam se nudi dodatak za liječenje, trebali biste se zapitati zašto se nudi i pitati da li i kako taj dodatak može biti od koristi u vašem konkretnom slučaju. Prije korištenja dodatka za liječenje važno je osigurati da imate informacije koje su vam potrebne o tome zašto vam je konkretni dodatak liječenju preporučen i koliko će vam to biti dodatno naplaćeno. Neki dodaci za tretman mogu koštati stotine, pa čak i hiljade KM.

Ključna pitanja koja treba postaviti klinici o dodacima za liječenje:
- Zašto baš meni preporučujete ovaj dodatak?
- Možete li mi reći kolike su moje šanse da zatrudnim uz rutinski IVF u poređenju sa mojim šansama ako uzmem ovaj dodatak?
- Da li imate podatak koliko je dodatak siguran?
- Koliki je dodatni trošak i šta je uključeno?
- Mogu li se troškovi promijeniti tokom mog liječenja? Ako je tako, da li će se o tome razgovarati sa mnom prije nego što se donese bilo kakva odluka?
- Gdje mogu pronaći više informacija i kome da se obratim ako imam dodatnih pitanja?
- Hoćete li vi ili bilo ko zaposlen u vašoj klinici imati finansijsku korist od toga što koristim ovaj dodatak?
- Ako imam pitanja o tome šta mi se naplaćuje, mogu li o tome razgovarati sa ljekarom prije plaćanja?
Odgovore na neka od pitanja možete pronaći i na našoj web stranici. Možda ćete se osjećati neugodno zbog toga, ali je u redu da ispitate svoju kliniku o cijeni vašeg liječenja, ako vam, na primjer, nisu jasni neki tretmani ili troškovi.

Pitanja koja treba sebi postaviti
- Da li sam sigurna/siguran da je korištenje ovog dodatka sigurno? Da li znam za moguće rizike?
- Da li sam svjestan koliku razliku, ako postoji, ovaj dodatak može učiniti na ishod liječenja?
- Da li bi plaćanje za ovaj dodatak utjecalo na moje šanse da si mogu priuštiti još jedan IVF ciklus ako mi zatreba?

Dodaci za liječenje mogu se ponuditi iz drugih razloga, a ne radi poboljšanja šansi za rođenje djeteta. U nekim okolnostima može postojati opravdan medicinski razlog za korištenje dodatka za liječenje kao dijela liječenja neplodnosti. Na primjer, može postojati dokaz da bi dodatak za liječenje mogao smanjiti mogućnost pobačaja ili smanjiti rizik od sindroma hiperstimulacije jajnika (OHSS). Vaša ljekar bi trebao razgovarati sa vama i obrazložiti da li bi dodatak liječenju bio prikladan s obzirom na vaše lične okolnosti. Tretmani koji nemaju jasne dokaze o sigurnosti i/ili efikasnosti trebaju se ponuditi samo u okviru istraživanja. Pacijentima se ne bi trebalo dodatno naplaćivati učešće u istraživanju, uključujući i klinička ispitivanja.

Lista dodataka i stav o tome da li imaju ili ne naučno utemeljenje za primjenu
Stavovi izneseni ovdje su u saglasnosti sa onima koje je dalo Europsko udruženje za humanu reprodukciju i embriologiju (ESHRE).

Dijagnoza i dijagnostički testovi
- Skrining histeroskopija - Trenutno se ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu. Skrining histeroskopija se može razmotriti kod pacijenata s ponavljajućim neuspjehom implantacije.
- Testovi receptivnosti endometrijuma - Trenutno dostupni se ne preporučuju.
- Imunološki testovi - Testovi periferne krvi na imunološke parametre i testiranje na uNK-ćelije se ne preporučuju. KIR i HLA genotipizacija se trenutno ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu.
- Imunomodulacijski tretmani - kao što su Intralipid, IVIG, rh-LIF, PBMC i antiTNF, se ne preporučuju.


Laboratorijske pretrage i intervencije
- Umjetna aktivacija oocita - se ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu. Umjetna aktivacija oocita preporučuje se za potpuni neuspjeh aktivacije (0% 2PN), vrlo nisku oplodnju (<30% oplodnje) ili globozoospermiju.
- Mitohondrijalna nadomjesna terapija - koja utiće na kvalitet oocita se ne preporučuje.
- In vitro aktivacija "uspavanih" folikula se ne preporučuje
- IVM - klinički IVM, IVM za spašavanje ili IVF/M prirodnog ciklusa trenutno se ne preporučuju za rutinsku kliničku upotrebu.
- Testiranje/liječenje oštećenja DNK spermatozoida - trenutačno se ne preporučuje.
- Umjetna aktivacija sperme - trenutno se ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu. Umjetna aktivacija sperme preporučuje se pacijentima s primarnom ili sekundarnom totalnom astenozoospermijom koja nije posljedica defekta aksonemalne strukture.
- Test vezivanja spermatozoida i hijaluronske kiseline i fiziološki ICSI - se ne preporučuju za rutinsku kliničku upotrebu.
sperme 
- Magnetno aktivirano sortiranje ćelija - se ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu.
- Mikrofluidi - može se uzeti u obzir za selekciju i pripremu spermatozoida se m
- Intracitoplazmatska morfološka injekcija sperme (IMSI) - se ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu.
- Podloga za embriokulturu s dodatkom faktora rasta - ne preporučuje se.
- Potpomognuto izleganje - se ne preporučuje.
Preimplantacijsko genetsko testiranje na aneuploidiju (PGT-A) - trenutno se ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu.
- Neinvazivno preimplantacijsko genetsko testiranje - se trenutno ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu.
- Merenje opterećenja mitohondrijske DNK - trenutno se ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu.
- Time-lapse sa ili bez softvera za odabir embriona - se ne preporučuje kao alat za poboljšanje stope živorođenih.

Klinički menadžment
- Intrauterina primjena plazme bogate trombocitima (PRP-a) - za tanak/refraktorni endometrijum ili RIF - se ne preporučuje.
- Intraovarijalna injekcija plazme bogate trombocitima (PRP injekcija) za slab odgovor jajnika ili preranu insuficijenciju jajnika - se ne preporučuje.
- Duostim - se trenutno ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu.
- Dodaci prije ili tokom stimulacije jajnika (metformin, hormon rasta, testosteron, DHEA, aspirin, indometacin i sildenafil) - se ne preporučuju
- Uređaj za intravaginalnu i intrauterinu kultivaciju - trenutno se ne preporučuju za rutinsku kliničku upotrebu.
- Dodaci medijma za prenos embrija (ET) - hijaluronska kiselina - preporučuje se. Još uvijek se savjetuje praćenje višeplodne trudnoće.
- Grebanje endometrijuma (eng. endometrial scratching) - se trenutno ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu.
- Intrauterina primjena hCG-a - se ne preporučuje.
- Intrauterina primjena faktora stimulacije kolonije granulocita (G-CSF) - se ne preporučuje.
- Endometrijska primjena supernatanta kulture embrija - se ne preporučuje
- Izlaganje endometrijuma sjemenskoj plazmi - se ne preporučuje.
- Terapija matičnim ćelijama za preranu insuficijenciju jajnika ili smanjenu/slabu rezervu jajnika - se ne preporučuje.
- Steroidi - Glukokortikoidi - se ne preporučuju u BMPO.
- Elektivno zamrzavanje svih embriona - se ne preporučuje za rutinsku kliničku upotrebu.
- ICSI za neplodnost bez muškog faktora - se ne preporučuje.
- Antioksidativna terapija - se ne preporučuje u BMPO.
- Komplementarna i alternativna medicina - ne preporučuje se akupunktura, kineska i biljna medicina i druge komplementarne terapije.

Naša svrha je promovirati siguran i efikasan tretman procedura BMPO, omogućavajući vam da donosete odluke zasnovane na realnim očekivanjima. Preporuke imaju za cilj osigurati da pacijenti budu u potpunosti informirani o različitim opcijama liječenja koje su im dostupne i o vjerovatnosti da bilo kakvo dodatno liječenja ili test poboljšaju šanse za postizanje konačnog cilja, a to je rođenje zdravog djeteta. 

HTML Maker