Pažljivo birajte kome dajete svoje povjerenje!

Najvažnija stvar koju možete učiniti kada donosite odluke o liječenju neplodnosti je osigurati da ste dobro informisani.

BMPO u FBiH

BMPO u FBiH je regulisana zakonskim i podzakonskim aktima.

Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski pomognutom oplodnjom donesen je 2018. godine, a izmjene i dopune su stupile na snagu 2023. godine.

Krovni dokument koji uređuje oblast BMPO u FBiH je Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom. Zakon je donesen 2018. godine. Ovdje ćemo istaknuti samo neke od odredbi zakona, a kompletan zakon možete pronaći ovdje.
-Ovim zakonom uređuju se uslovi i način liječenja neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje, kao i druga pitanja od značaja za primjenu postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje na teritoriji FBiH.
- Zakon zabranjuje svaki vid diskriminacije na osnovu rase, boje kože, spola, jezika, invaliditeta, religije ili vjerovanja, političkih i drugih uvjerenja, nacionalnog i socijalnog porijekla.
- Svi podaci vezani uz postupak biomedicinski potpomognute oplodnje predstavljaju profesionalnu tajnu.
- U odabiru postupka biomedicinski potpomognute oplodnje odlučuju bračni, odnosno vanbračni partneri zajedno sa specijalistom ginekologije i akušerstva.
-U postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje dozvoljeno je korištenje vlastitih spolnih ćelija bračnih i vanbračnih partnera.
- Pravo na biomedicinski potpomognutu oplodnju uz ispunjavanje uslova iz čl. 21. i 22. ovog zakona imaju punoljetni i poslovno sposobni žena i muškarac koji su u braku, odnosno u vanbračnoj zajednici i koji su u dobi koja omogućava obavljanje roditeljskih dužnosti, podizanje, odgoj i osposobljavanje djeteta za samostalan život.
- Pravo na liječenje biomedicinski potpomognutom oplodnjom na teret sredstava budžeta Federacije, u pravilu, ima žena do navršene 42. godine života, koja je u braku, odnosno vanbračnoj zajednici, i to tri pokušaja intrauterine inseminacije i pet pokušaja izvantjelesne oplodnje. Na prijedlog stručnog konzilija zdravstvene ustanove u kojoj se liječe bračni, odnosno vanbračni partneri, a iz opravdanih zdravstvenih razloga može se dati saglasnost na biomedicinski potpomognutu oplodnju i ženi nakon navršene 42. godine.
- Prije provedbe svih postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje specijalista ginekologije i akušerstva, magistar biologije ili drugi ovlašteni zdravstveni radnik bračnim, odnosno vanbračnim partnerima obavezan je objasniti pojedinosti postupka, izglede za uspjeh, te moguće posljedice i opasnosti postupaka za ženu, muškarca i dijete.

Pravilnik o obimu prava na biomedicinski potpomognutu oplodnju iz sredstava budžeta FBiH

Pravilnik je dokument koji pobliže objašnjava kao i na koji način se ostvaruje pravo na BMPO o trošku Federalnog Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja, a iz sredstava budžeta FBiH. Ovdje ćemo istaknuti samo neke od odredbi pravilnika, a kompletan pravilnik možete pronaći ovdje.
- Ovim pravilnikom se uređuju obim prava na biomedicinski potpomognutu oplodnju iz sredstava budžeta Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija), način formiranja cijene pojedinačnih postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje, kriteriji i načini ugovaranja, kao i druga pitanja od značaja za provođenje biomedicinski potpomognute oplodnje.
- Pravo na BMPO iz sredstava budžeta FBiH imaju punoljetni i poslovno sposobni žena i muškarac koji su u braku, odnosno u vanbračnoj zajednici i koji su u dobi koja omogućava obavljanje roditeljskih dužnosti, podizanje, odgoj i osposobljavanje djeteta za samostalan život, te uz kumulativno ispunjavanje određenih uslova.
- Pravo na BMPO ostvaruje se na osnovu izdate saglasnosti Komisije za izdavanje pojedinačnih saglasnosti za obavljanje biomedicinski potpomognute oplodnje, na zahtijv bračnog odnosno vanbračnog para i važi najduže 12 mjeseci.
- Bračni, odnosno vanbračni parovi imaju pravo izbora ovlaštene ugovorne zdravstvene ustanove za obavljanje BMPO, a prema listi ovlaštenih ugovornih zdravstvenih ustanova.
- Pravo na liječenje putem BMPO na teret sredstava budžeta Federacije, u pravilu, ima žena do navršene 42. godine života, koja je u braku, odnosno vanbračnoj zajednici, i to tri pokušaja intrauterine inseminacije (prvi pokušaj se finansira u iznosu od 100% cijene utvrđene u Tarifi zdravstvenih usluga, a drugi i treći pokušaj se finansira u iznosu od 50% utvrđene cijene), pet pokušaja vantjelesne oplodnje (prvi pokušaj se finansira u iznosu od 100% cijene utvrđene u Tarifi zdravstvenih usluga, a svaki naredni pokušaj finansira se u iznosu od 50% utvrđene cijene). Pokušaj u smislu ovog pravilnika podrazumijeva punkciju i aspiraciju, inkubaciju, te do pet embriotransfera embrija iz tog pokušaja.

Drag & Drop Website Builder