Pažljivo birajte kome dajete svoje povjerenje!

Najvažnija stvar koju možete učiniti kada donosite odluke o liječenju neplodnosti je osigurati da ste dobro informisani.

IUI
IUI je najmanje invazivna metoda BMPO. Koristi se u slučajevima kod blago oslabljenog kvaliteta ejakulata, te u određenim stajima ženskog reproduktivnog trakta.


Šta je IUI?
IUI, također poznat kao umjetna oplodnja, je vrsta liječenja infertiliteta u kojoj se spermatozoidi boljeg kvaliteta odvajaju od spermatozoida koji su spori, nepomični ili nenormalnog oblika. Ovako pripremljeni spermatozoidi se ubrizgavaju direktno u matericu ženskog partnera. IUI se može koristiti u liječenju:
- Parova koji nisu u mogućnosti (ili bi im bilo jako teško) da imaju vaginalni odnos, na primjer zbog fizičkog invaliditeta ili psihoseksualnih problema.
- Parova koji imaju stanje koje znači da im je potrebna posebna pomoć kako bi bezbijedno ostvarili trudnoću (na primjer, muškarci koji su HIV pozitivni i imali su laboratorijsku obradu ejakulata kako bi se smanjio rizik od prenošenja bolesti na svog partnera i potencijalno dijete).
- Možda će vam biti ponuđen IUI sa spermatozoidima vašeg partnera ako imate neobjašnjivu (idiopatsku; bez razjašnjenog uzroka) neplodnost. Tretman metodom IUI kod idiopatskog infertiliteta u Engleskoj ne finansira Nacionalni zdravstveni servis.


Koja je razlika između IVF i IUI?
IUI je manje invazivna procedura koja omogućava da se sam proces oplodnje jajne sanice dešava unutar ženskog organizma, tako da je IUI procedura koja je bliža prirodnoj oplodnji, ali je to ujedno i manje uspješan metod liječenja od IVF-a.
Prilikom IUI, najkvalitetniji spermatozoidi se odabiru i ubrizgava u maternicu da prirodno oplode jajnu stanicu. Kroz IVF proceduru, jajne ćelije se uzimaju iz tijela i oplodnja se vrši u laboratoriji. IUI je manje invazivna procedura koja uključuje manje lijekova. Također je i znatno jeftinija.
Međutim, procedura IUI je također i manje uspješan od IVF-a. Stope uspjeha za IUI su općenito oko trećine one za IVF.


Postoji li neko za koga procedura IUI nije pogodna?
Važno je shvatiti da IUI nije jeftinija ili manje invazivna alternativa IVF-u. Ako imate značajan problem sa plodnošću, malo je vjerovatno da će IUI biti od pomoći.
Ako imate začepljene jajovode, tešku endometriozu, jajne ćelije lošeg kvaliteta, mali broj jajnih ćelija (niska rezerva jajnika) ili teže oblike muškog infertiliteta, procedura IUI neće biti prikladan za vas. Ako ste u kasnim 30-im ili stariji od 40 godina, možda će vam se savjetovati i IVF čak i ako je IUI prikladan za vas. Kako žene stare, broj dostupnih jajnih stanica se prirodno smanjuje, kao i vaše šanse za uspjeh s IUI, kao i sa drugim metodama BMPO.


Koliko je IUI procedura bezbijedna?
Općenito, IUI je vrlo sigurna procedura. Glavna briga je da biste mogli imati višeplodnu trudnoću (blizanci, trojke ili više), što nosi ozbiljne zdravstvene rizike i za majku i za bebu. Vaš rizik od višestruke trudnoće zavisiće od toga koliko se folikula (a samim tim i jajnih ćelija) razvije. Na ovo će uticati da li uzimate hormonsku terapiju. Od vitalnog je značaja da obavite UZV skeniranje kako biste provjerili broj folikula i ako se previše njih razvija, liječenje treba prekinuti. Vaša klinika bi o tome trebala razgovarati s vama.


Koliko je uspješan jedan ciklus IUI?
Kao i kod svakog tretmana infertiliteta, što je žena mlađa, veće su šanse da zatrudni. Također je veća vjerovatnoća da ćete zatrudnjeti ako uzimate hormonsku terapiju za plodnost koja stimuliše vaš prirodni ciklus. Za mnoge žene će biti potrebno više ciklusa IUI prije nego što ostvare uspješnu trudnoću, pa je to bitno uzeti u obzir kada razmišljate o (materijalnim i psihološkim) troškovima liječenja.


Kako izgleda tipičan IUI ciklus?
Ovdje je opisan uobičajni ciklus IUI. Postoji mogućnost da uočite razlike u odnosu na ciklus koji ste prošli ili prolazite ovisno o vašoj anamnezi i onome što vaša klinika misli da je najbolje za vas.
Provjera funkcionalnog stanja jajovoda - Proceduru IUI je moguće napraviti samo ako su vam jajovodi otvoreni i zdravi. Postoji više načina za provjeru funkcionalnog stanja jajnika.
Lijekovi za plodnost (hormonska terapija) - Procedura IUI se može napraviti u prirodnom ciklusu, kao i u ciklusu u kojem se koristi hormonska terapija za povećanje broja jajnih stanica.
UZV pregledi - Ukoliko uzimate terapiju stimulacije janika, trebali biste napraviti ultrazvučne preglede kako biste provjerili koliko folikula se razvija. Ako ih ima previše, ciklus će se morati otkazati zbog rizika od višeplodne trudnoće.
Stoperica - Kada budete spremni za proceduru IUI, dobiti ćete injekciju hormona da pomognete jajnim stanicama da sazriju i ovuliraju ili ćete imati kućne testove (LH trakice) da provjerite kada ćete ovulirati.
Oplodnja - Ejakulat se priprema tako da se odaberu najkvalitetniji spermatozoidi i ubrizgaju u vašu maternicu. Cijeli proces traje samo nekoliko minuta i relativno je bezbolan.
Test na trudnoću - Dobiti ćete datum za testiranje na trudnoću (laboratorijska pretraga krvi). Razumljivo je da ćete biti uzbuđeni, ali pokušajte da ne radite test ranije jer bi rezultat mogao biti pogrešan.


Imali smo IUI i nije uspijelo, šta dalje?
Mnogi parovi imaju nekoliko ciklusa IUI prije nego što ostvare uspješnu trudnoću, tako da ako nema očiglednih problema s vašom plodnošću, vaš liječnik može preporučiti da pokušate ponovo. Možete odmah pokušati ponovo ako želite, ali neki ljudi više vole da naprave pauzu.
Ukoliko ste imali više neuspijelih ciklusa IUI, vaš liječnik će možda htjeti napraviti neke testove kako bi vidio da li postoji nešto što bi moglo utjecati na vaše šanse da zatrudnite. Ovisno o rezultatima, možda će vam se savjetovati da razmislite o IVF-u.

HTML Website Builder