Najvažnija stvar koju možete učiniti kada donosite odluke o liječenju neplodnosti je osigurati da ste dobro informisani.
Oko polovine parova koji imaju problema sa začećem, uzrok neplodnosti je smanjen / loš kvalitet ejakulata. ICSI je najčešći i najuspješniji tretman za mušku neplodnost.
Ključne činjenice
- ICSI je efikasan tretman za neplodne muškarce.
- To je jedna od procedura vantjelesne oplodnje.
- ICSI procedura podrazumijeva direktno injektiranje spermatozoida u jajnu stanicu.
- Kod teških oblika muškog infertiliteta, spermatozoide je potrebno prikupiti hirurškim putem.
Kome se može preporučiti ICSI?
ICSI se preporučuje u slučajevima
- kada imate veoma nizak broj spermatozoida,
- kada vaši spermatozoidi su abnormalnog oblika (loša morfologija) ili se ne kreću normalno (slaba pokretljivost)
- kada ste ranije imali IVF i ništa, ili vrlo malo jajnih ćelija je bilo oplođeno.
- kada je prikupljanje spermatozoida potrebno izvršiti hirurškim putem - azoospermija
- kada imate izuzetno nizak broj spermatozoida
-kada se u liječenju koristi zamrznuto sjeme koje nije najvišeg kvaliteta, posebno ako je pohranjena jer je vaša plodnost bila ugrožena ili nakon hirurškog prikupljanja spermatozoida
- kada je potrebno napraviti genetsko testiranje embriona.
Da li se isplati raditi ICSI i onda kada uzrok bračnog infertiliteta nije muški faktor?
Za većinu ljudi kod kojih uzrok bračnog infertiliteta nije muški infertilitet, šanse za trudnoću su iste bez obzira na to da li se radio ICSI ili klasični IVF. Postoje i određene zabrinutosti oko činjenice da ICSI može uzrokovati razvojne defekte kod djece, tako da možda nećete htjeti preuzeti taj rizik, ma koliko mali, osim ako zaista ne morate.
Koliko je ICSI uspješan?
Sam ICSI je veoma uspešan u pomaganju spermatozoidu da oplodi jajnu stanicu. Međutim, kao i kod vantjelesne oplodnje metodom klasičnog IVF-a, i dalje postoje mnogi drugi faktori koji utiču na uspješnu trudnoću, uključujući starost žene i da li ona sama ima poteškoća sa plodnošću. Stope uspješnosti za ICSI su vrlo slične onima iz klasičnog IVF-a kada se odluka donosi na osnovu medicinskog statusa svakog od partnera.
Kako se radi ICSI?
Vaš tretman će biti potpuno isti kao i kod klasičnog IVF-a. Jedina razlika je u laboratorijskom dijelu procedure gdje će umjesto da pomiješa spermatozoide sa jajnim stanicama i ostavi ih da se oplode, embriolog direktno ubrizgati jedan spermatozoid u jajnu stanicu. Na ovakav način se maksimiziraju šanse da dođe do oplodnje jer se zaobilaze svi potencijalni problemi koje spermatozoid može imati prilikom ulaska u jajnu stanicu.
Koliko je ICSI siguran?
ICSI nosi nešto više rizika u odnosu na klasični IVF. Iako ne postoje pouzdani podaci, postoje pretpostavke koje kažu da ICSI može biti povezan s dugoročnim zdravstvenim problemima za rođenu djecu.
Rizici koji mogu biti povezani s ICSI uključuju:
- određene genetske i razvojne mane kod vrlo malog broja djece rođene primjenom ovog tretmana. Treba imati na umu da problemi koji su povezani sa ICSI mogu biti uzrokovani zaprvo samom neplodnošću, a ne tretmanom.
- mogućnost da dječak začet kao rezultat ICSI-a može naslijediti očevu neplodnost (prerano je znati da li je to slučaj, jer su najstariji dječaci rođeni od ICSI-ja još u tinejdžerskim i ranim adultnim godinama). Međutim, tamo gdje postoji jasno definiran genetski uzrok muške neplodnosti, posebno ako je povezan s Y hromosomom, velika je vjerovatnoća da će muški potomci naslijediti očevu neplodnost.
Tu su i svi uobičajeni rizici koji dolaze sa IVF tretmanom.
Bili smo na ICSI-ju i nije uspijelo – šta dalje?
Kao i kod klasičnog IVF-a, mnogi stručnjaci preporučuju da sačekate nekoliko mjeseci nakon tretmana prije nego što pokušate ponovo. Ovo vam daje odmor od stresa zbog tretmana i priliku da se vaše tijelo oporavi. Ako želite, možete ponovo pokušati ICSI ako vaš ljekar smatra da imate razumne šanse za uspjeh. Alternativno, možete razmisliti o svojim opcijama i odlučiti hoćete li nastaviti liječenje.
Drag & Drop Website Builder