Najvažnija stvar koju možete učiniti kada donosite odluke o liječenju neplodnosti je osigurati da ste dobro informisani.
Nakon embriotransfera, neki parovi mogu dodatno ima jedan ili više embriona koji nisu upotrebljeni u tzv. svježem ciklusu. Preostali embrioni se mogu uništiti ili zamrznuti i koristiti naknadno u nekom od sljedećih ciklusa. Iako većina embrija preživi proces zamrzavanja, neki možda neće preživjeti. Stope uspješnosti transfera nakon odmrzavanja su uporedive sa svježim embrionima. Ukoliko ne želite zamrnuti dodatne embrione koje imate nakon tretmana, isti se mogu odbaciti i uništiti.
Zašto se odlučiti na zamrzavanje embriona?
Često u proceduri liječenja vantjelesnom oplodnjom (IVF/ICSI), nakon prijenosa embrija u svježem ciklusu može ostati jedan ili više embriona dobrog kvaliteta. Danas postoje sigurni načini da se takvi embrioni zamrznu, kako biste ih koristili u budućnosti (u slučaju da liječenje ne uspije, ili da pokušate ostvariti još trudnoća). Embrioni se takođe mogu zamrznuti kako bi se očuvala plodnost, tako da je moguće imati bebu kasnije.
Da li je zamrzavanje embriona za nas?
Možda ćete htjeti razmisliti o zamrzavanju vaših embriona ako:
Želite mogućnost korištenja vaših embriona u budućnosti (umjesto da imate novi IVF ili ICSI ciklus).
Vaše liječenje treba prekinuti nakon prikupljanja jajnih stanica (na primjer, ako previše reagirate na lijekove za plodnost).
Imate stanje ili se suočavate s medicinskim liječenjem zbog stanja koje može utjecati na vašu plodnost. (Plodnost se može sačuvati ili skladištenjem jajnih stanica, embriona ili kombinacijom).
Šta se dešava kada se embrioni zamrznu?
Nisu svi embriji prikladni za zamrzavanje, tako da će se za zamrzavanje birati samo embriji dobrog kvaliteta. Embrioni se mogu zamrznuti u različitim fazama svog razvoja – kada su samo jedna ćelija, u fazi od dvije do osam stanica ili kasnije u svom razvoju (naziva se faza blastociste).
Embriji se stavljaju u poseban rastvor koji sadrži supstance (krioprotektante) koje pomažu da voda izađe iz embriona i ujedno pruži žaštitu ćelijama. To ih štiti od oštećenja uzrokovanih stvaranjem kristala leda. Zatim se embrioni zamrzavaju, uglavnom tehnikom zvanom vitrifikacija (brzo zamrzavanje) i pohranjuju u spremnike s tekućim azotom dok ih ne budete spremni koristiti.
Ne postoje dokazi koji ukazuju na to da na embrione utiče dužina vremena za koje su zamrznuti.
Koliko dugo mogu čuvati embrione?
Prema zakonu o BMPO "pohranjene spolne ćelije, spolna tkiva i embrioni čuvaju se primjenom savremenih dostignuća medicinske nauke, po pravilu, do pet godina od dana pohranjivanja. Uz pisani zahtjev osoba od kojih spolne ćelije, spolna tkiva i embrioni potiču rok od pet godina može se produžiti za još pet godina."
Koliko kontrole imamo nad onim što se dešava sa našim embrionima?
Prije zamrzavanja vaših embrija, vrlo je važno da date informirani pristanak potpisivanjem odgovarajućih formulara za pristanak. U pristanku treba jasno da bude navedeno koliko dugo želite da se embrioni čuvaju, šta će biti u slučaju razvoda ili nekih drugih životnih okolnosti.
Prema zakonu o BMPO "u slučaju smrti osobe od koje potiču spolne ćelije, spolna tkiva i embrioni koji su pohranjeni, zdravstvena ustanova obavezna je uništiti pohranjene spolne ćelije i spolna tkiva, a embrione isključiti iz svakog daljnjeg postupka u roku 30 dana od dana saznanja o smrti osobe od koje potiču spolne ćelije, spolna tkiva, odnosno embrioni."
Šta se dešava kada želimo iskoristiti naše pohranjene embrione - FET?
U ciklusu prijenosa smrznutih embrija (eng. frozen embryo transfer - FET) odmrzavaju se vaši zamrznute embriji i prenose u matericu procedurom embrio transfera. Tačan postupak za korištenje vaših zamrznutih embrija varira ovisno o vašim ličnim okolnostima i vašoj klinici. Vaš ljekar ili embriolog će unaprijed razgovarati s vama o broju embriona koji će se odmrznuti u jednom pokušaju. Prednost FET ciklusa je u tome što nam nisu potrebne injekcije za stimulaciju jajnika, već ćete dobiti lijekove za pripremu vaše maternice za primanje embriona iz FET-a.
Početni koraci zavise od toga da li ovulirate redovno. Ako su vaše menstruacije redovne, vaš ljekar može predložiti da se embrion prenese u matericu bez ljekova za plodnost, u prirodnom menstrualnom ciklusu. U ovom slučaju, ultrazvučni pregledi mogu se koristiti za provjeru sluznice vaše maternice. Testovi urina ili krvi mogu se koristiti za provjeru kada ovulirate, što ukazuje da će sluznica vaše maternice biti spremna za primanje embrija.
Ako vaše menstruacije nisu redovne ili ih uopće nemate, vaš liječnik može predložiti korištenje lijekova za suzbijanje prirodnog ciklusa i pokretanje „lažnog” ciklusa. Zatim dobijate lijekove koji će vam pomoći da pripremite sluznicu materice za embrion.
Prije samog odmrzavanja prethodno zamrznutih embriona, potrebno je da potpišete saglasnost za tu proceduru i u dogovoru sa liječnikom i/ili embriologom odlučite o broju embriona koje želite koristiti za transfer, te o sudbini preostalih embriona. Kada dođe pravo vrijeme, embriolog će odmrznuti vaše embrije. Odmrznuti embrioni se proceduruom embrio transfera (identična onoj u svježem ciklusu) vraćaju u matericu. U dogovoru sa ljekarom, radite test na trudnoću na unaprijed utvrđeni dtum.
Da li zamrzavanje oštećuje embrione?
Nažalost, svi embrioni ne prežive proces zamrzavanja i odmrzavanja. Nije neuobičajeno da oni embriji koji prežive izgube ćeliju ili dvije. U mnogim slučajevima embrion će se oporaviti i nastaviti da se razvija. Klinika će s vama razgovarati o tome da li je embrion pogodan za transfer.
Koliko je sigurno koristiti zamrznute embrione?
Korištenje zamrznutih embriona je podjednako sigurno kao i korištenje svježih embriona.
Šta ako ne iskoristim sve svoje embrione tokom tretmana?
Možete ih odbaciti (dati da se unište) ili donirati za obuku. Vi i vaš partner ćete morat dati svoj pristanak u pisanoj formi, a klinika treba da vam dostavi odgovarajuće obrasce.
Odbacite ih: Neki ljudi više vole da zbrinu svoje embrije. Embriji koji više nisu potrebni jednostavno se vade iz spremnika za čuvanje i ostavljaju da prirodno propadnu na toplijim temperaturama ili u vodi.
Donirajte ih na obuku: embriolozi pripravnici trebaju embrije da bi uvježbali tehnike, kao što je biopsija ćelija iz embrija i savladavanje procesa zamrzavanja/odmrzavanja.
AI Website Generator