Pažljivo birajte kome dajete svoje povjerenje!

Najvažnija stvar koju možete učiniti kada donosite odluke o liječenju neplodnosti je osigurati da ste dobro informisani.

Pohranjivanje embriona, spolnih stanica i spolnih tkiva

Očuvanje plodnosti uključuje zamrzavanje jajnih ćelija, sjemena, embriona ili reproduktivnog tkiva kako biste, nadamo se, mogli imati biološku porodicu u budućnosti. Ukoliko zbog svog zdravstvenog stanja trebate biti podvrgnuti medicinskim procedurama koje mogu ugroziti vašu plodnost, uključujući hemoterapiju ili radioterapiju, možda biste trebali razmisliti o zamrzavanju jajnih ćelija, sperme ili embrija. To je zato što neki od lijekova koji se koriste u liječenju mogu uzrokovati neplodnost, posebno u visokim dozama. Ne osjećaju se svi spremni za roditeljstvo u isto vrijeme. Možda želite da sačuvate svoju plodnost jer niste upoznali pravog partnera, ne osećate se finansijski ili emocionalno spremnim ili imate druge životne planove koje želite da ostvarite, tzv. "social freezing".

Prema Federalnom zakonu pohranjene spolne ćelije, spolna tkiva i embrioni čuvaju se primjenom savremenih dostignuća medicinske nauke, po pravilu, do pet godina od dana pohranjivanja. Uz pisani zahtjev osoba od kojih spolne ćelije, spolna tkiva i embrioni potiču rok od pet godina može se produžiti za još pet godina. U slučaju smrti osobe od koje potiču spolne ćelije, spolna tkiva i embrioni koji su pohranjeni, zdravstvena ustanova obavezna je uništiti pohranjene spolne ćelije i spolna tkiva, a embrione isključiti iz svakog daljnjeg postupka u roku 30 dana od dana saznanja o smrti osobe od koje potiču spolne ćelije, spolna tkiva, odnosno embrioni.

Muškarac i žena kojima prema spoznajama medicinske nauke prijeti opasnost da će zbog zdravstvenih razloga postati neplodni, mogu u ovlaštenoj zdravstvenoj ustanovi, uz slobodan ovjeren pisani pristanak, pohraniti svoje spolne ćelije, spolna tkiva i embrione za kasnije vlastito korištenje. Pohranjivanje spolnih stanica, spolnih tkiva i embrija u slučajevima kada postoji opasnost od neplodnosti (onkofertilitet i druga oboljenja) financira se za kalendarsku godinu po pacijentu i u iznosu od 100% cijene utvrđene u Tarifi zdravstvenih usluga, i to do navršene 42. godine života (žena), odnosno do navršenih 50 godina života (muškarac) prema članu 51. Zakona o BMPO.

Zamrzavanje jajnih stanica
Zamrzavanje jajnih ćelija je jedan od načina očuvanja plodnosti žene kako bi mogla da pokuša da ima porodicu u budućnosti. To uključuje sakupljanje ženskih jajnih stanica, njihovo zamrzavanje i kasnije odmrzavanje kako bi se mogle koristiti u liječenju plodnosti. Procedura zamrzavanja jajnih stanica postaje sve uspješnija, ali nikako nije garant poroda. Finansiranje je dostupno ukoliko je zamrzavanje jajnih stanica medicinski indicirano.
Šanse žene da zatrudni prirodnim putem opadaj s godinama jer opada kvalitet i broj njenih jajnih ćelija. Zamrzavanje jajnih ćelija može biti pokušaj očuvanja plodnosti zamrzavanjem jajnih ćelija kada je žena mlada i kada su jaja najvišeg kvaliteta. Zakon o BMPO ne tretira tzv. "social freezing".

Procedura zamrzavanja jajnih stanica je identična onoj za dobivanje jajnih stanica u procesu vantjelesne oplodnje. Potrebno je proći iste početne pretrage, stimulaciju jajnika, punkciju i aspiraciju folikula. Jednom kada su jajne stanice u IVF laboratriju, umjesto spajanja sa spermatozoidima radi se procedura zamrzavanja jajnih stanica i njihovog skladištenja za dugoročno čuvanje. Kada poželite koristiti vaše jajne stanice, iste će biti odmrznute i korištene u IVF procedurama. Prije samog otpočinjanja procedure potrebno je potpisati saglasnost za zamrzavanje jajnih stanica, a nakon obavljenog razgovora sa odgovornom osobom unutar klinike. 

Zamrzavanje ejakulata
Zamrzavanje ejakulata je najuspješnija metoda očuvanja plodnosti muškarca kako bi kasnije mogao pokušati imati dijete. Korištenje zamrznutog ejakulata u IVF procedurama daje jednake rezultate kao i u slučajevima kada se koristi svježe sjeme. Ne postoji rizik od upotrebe zamrznutog ejakulata u liječenju neplodnosti. Svi spermatozoidi ne prežive procedure zamrzavanja i odmrzavanja, ali budući da se u pravilu u odmrznutom uzorku uvijek nalazi veći broj spermatozoida od broja potrebnog za liječenje ta činjenica ne utječe na sami ishod liječenja.
Za proceduru zamrzavanja sjemena potrebno je proći određene početne pretrage, slične onima za proceduru BMPO. Nakon što potpišete pristanak za zamrzavanje ejakulata, potrebno je da u klinici koja će raditi zamrzavanje date svježi uzorak. Uzorak će nakon obrade u IVF laboratoriji biti pohranjen, te dostupan za korištenje kada bude potrebno. Najčešće se prilikom pohranjivanja uzorka, isti podijeli u više odvojenih "posudica", zvanih slamice, a što povećava broj pokušaja jednom kada pohranjeno sjeme bude potrebno. 
Pohranjivanje uzoraka sjemena je vrlo sigurna procedura. Nisu zabilježeni rizici kod pacijenata ili djece začete prethodno zamrznutim sjemenom. Tretmani u kojima se koristi zamrznuto sjeme su podjednako sigurni kao i tretmani u kojima se koristi svježi uzorci. 

Drag & Drop Website Builder