Najvažnija stvar koju možete učiniti kada donosite odluke o liječenju neplodnosti je osigurati da ste dobro informisani.
IVF je vrsta tretmana gdje se oplodnja odvija izvan tijela. Ova tehnika je pogodna za osobe sa širokim spektrom problema s plodnošću i jedan je od najčešće korištenih i uspješnih tretmana.
- IVF (klasični IVF i ICSI) je jedan od najinvazivnijih i najskupljih tretmana u liječenju bračnog infertiliteta.
- Ovisno o uzroku infertiliteta, to je jedan od najuspješnijih metoda
- Jedan ciklus IVF (klasični IVF i ICSI) može trajati 3 do 6 sedmica.
- U periodu liječenja infertiliteta metodama vantjelesne oplodnje mnogo toga treba proći pa je važno imati odgovarajuću podršku.
IVF je uobičajen tretman za osobe koje ne mogu zatrudnjeti prirodnim putem. Obično u IVF-u, žena uzima lijekove (hormone plodnosti) koji stimulišu jajnike da proizvodu nekoliko jajnih ćelija. Jajne ćelije se zatim prikupljaju metodom punkcije i aspiracije i spajaju sa spermatozoidima supruga/partnera u laboratoriju. Klasični IVF se radi kada se smatra da je kvalitet ejakulata 'normalan'. Ako postoje problemi s kvalitetom ejakulata kao što su niska pokretljivost ili broj, umjesto toga se može koristiti postupak koji se zove intracitoplazmatska injekcija sperme (ICSI). Nakon uspješne oplodnje, embrioni se u laboratorijskim uslvima razvijaju od dva do šest dana. Na ovaj način se omogućuje odabir najkvalitetnijeg embriona, koji se metodom embrio transfera prenosi u matericu, kako bi, nadamo se, nastavio svoj razvoj i polučio zdravim porodom. do uspješnog porođaja. Ukoliko se kroz metodu vantjelesne oplodnje dobije više embriona od planiranih za embrio transfer, najbolja praksa je zamrznuti preostale embrione. Tako pohranjene embrione moete naknadno koristiti ukoliko je vaš prvi embrio transfer neuspiješan ili želite da pokušate dobiti drugu bebu.
Kome se može preporučiti klasični IVF?
Klasični IVF se preporučuje kod:
- žena sa začepljenim ili oštećenim jajovodima.
- osobe (parova) s neobjašnjivim problemima neplodnosti (idiopatski infertilitet) ili koje su isprobale druge tretmane koji su bili neuspješni.
- kod muškaraca sa blago oslabljenim kvalitetom ejakulata. Kod teških oblika muškog infertiliteta preporučuje se ICSI.
- žena koje imaju poteškoća s ovulacijom i kod kojih prethodni tretmani liječenja infertiliteta nisu bili uspiješni
- starijih žena za koje je manje vjerovatno da će liječenje biti uspiješno manje invazimnim metodama liječenja infertiliteta.
Koliko je IVF uspješan?
Kao i kod svih tretmana neplodnosti, koliko će IVF biti uspješan ovisi o dobi žene i uzroku neplodnosti. Kada pričamo o uspijehu liječenja IVF-om treba imati na umu rečenicu jednog para "Kada smo imali prvi ciklus vantjelesne oplodnje, pretpostavljali smo da će uspjeti. Čitate sve te priče medijima, ali rijetko čujete o ljudima čiji tretmani nisu bili uspješni."
Koliko je IVF siguran?
IVF je općenito vrlo siguran i većina onih koji budu podvrgnuti tretmanu vantjelesne oplodnje nemaju problema sa svojim zdravljem ili trudnoćom. Međutim, postoje neki rizici kojih treba biti svjestan, a koji uključuju:
- sindrom hiperstimulacije jajnika (teška reakcija na lijekove za plodnost)
- višeplodna trudnoća ili rođenje (blizanci, trojke ili više), što može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme i mami i bebi
- mogućnost ektopične trudnoće
- moguće rođenja djeteta sa urođenom manom (ovo su rijetke pojave i istraživanja su još uvijek u toku da se dokaže da li je uzrok takve pojave geneteska predisponiranost roditelja ili IVF tretman sam po sebi).
Koliko dugo traje IVF?
Prije nego što obavite IVF, trebat će različiti ljekarski pregledi i/ili testovi i pretrage, stoga budite spremni da će to potrajati. Nije nešto što treba olako shvatiti, pa odvojite vrijeme da razmislite o stvarima, postavite pitanja i provjerite je li vam jasno o čemu se radi i šta možete očekivati.
IVF se naziva 'ciklusom' liječenja jer uključuje nekoliko faza: suzbijanje prirodne proizvodnje hormona, hormonsko liječenje za povećanje proizvodnje jajnih stanica, sakupljanje jajnih stanica, spajanje jajnih stanica i spermatozoida i konačno, prijenos embriona. Koliko će trajati zavisi od preporučenog tretmana.
Za većinu parova, jedan IVF ciklus će trajati između četiri i šest sedmica. Međutim, iz medicinskih razloga neke žene neće imati prvu fazu liječenja (suzbijanje proizvodnje hormona) što im smanjuje vrijeme liječenja na oko tri sedmice. Vaš ljekar će Vas posavjetovati o najprikladnijem tretmanu za Vas.
Šta uključuje IVF?
Ovdje opisani ciklus IVF-a prati najčešće korištenu proceduru. Možda ćete otkriti da se vaš tretman malo razlikuje u zavisnosti od vaše anamneze i onoga što vaša klinika misli da je najbolje za vas.
- Prvi korak je obično upotreba lijekova za stimulaciju jajnika da proizvode jajne ćelije. To se može učiniti na različite načine. Jedan od načina je potiskivanje prirodnih hormona prije uzimanja hormonskih lijekova za stimulaciju jajnika. Ovaj tretman, koji se često naziva dugim protokolom, uključuje uzimanje dnevne injekcije ili nazalnog spreja za suzbijanje proizvodnje hormona. Skeniranjem se provjerava da li je prirodni ciklus žene potpuno potisnut. Ako jeste, počinje se terapija hormonima (obično gonadotropinom) kako bi se povećao broj jajnih stanica koje tijelo proizvodi.
- Neke klinike mogu koristiti 'antagonistički protokol'. To uključuje uzimanje lijekova (antagonista) za suzbijanje hormona nekoliko dana nakon što ste uzeli hormonske lijekove (obično gonadotropin) kako biste povećali broj jajnih stanica koje tijelo proizvodi.
- Na koji god način da se jajnici stimulišu da proizvode jajne ćelije, klinika će vas pažljivo pratiti nekoliko dana. To može uključivati ultrazvučne preglede i/ili analize krvi.
- Jajne stanice se prikupljaju pod sedativima ili u opštoj anesteziji. Procedura traje do pola sata: Ukoliko se ova procedura izvodi bez anestezije, moguće je da ćete osjetiti manje bolove.
- Za vrijeme trajanja aspiracije, muškarac daje uzorak ejakulata za oplodnju s vašim jajnim ćelijama.
- Jajne ćelije će biti pomiješane sa spermatozoidima u laboratoriji. Cilj je da se jajne ćelije i spermatozoidi oplode kako bi se stvorio embrion.
- Ako dođe do oplodnje, nastali embrion(i) će se pratiti kako bi se provjerilo kako se razvijaju.
- Dva do pet dana nakon oplodnje, embrion(i) će biti prebačeni u maternicu. Za ovo vam neće biti potrebna nikakva vrsta anestetika osim ako nemate stanje koje bi postupak učinilo bolnim. Preostali embrioni se zamrzavaju i po potrebi koriste u narednim ciklusima. Nakon embrio transfera ćete dobiti datum za testiranje na trudnoću. Iako ćete razumljivo biti uzbuđeni u ovoj fazi, pokušajte da to ne radite rano jer možete dobiti lažan rezultat.
Šta ukoliko ne mogu ili ne želim uzimati medikamentoznu terpaiju stimulacije jajnika?
Moguće je imati IVF bez lijekova za plodnost (IVF u prirodnom ciklusu) ili sa manje lijekova (IVF sa blagom stimulacijom i in vitro sazrijevanje [IVM]).
Ovo može biti prikladno za žene koje ne mogu uzimati droge zbog postojećeg zdravstvenog stanja ili koje to ne žele iz ličnih razloga. Stope uspjeha obično su niže kada ne koristite lijekove za plodnost, a u slučaju prirodnog IVF-a znatno su niže.
Šta mogu učiniti da povećam svoje šanse za uspješan IVF?
Faktori načina života mogu uticati na vaše šanse da zatrudnite i imate zdravu trudnoću. Male promjene mogu povećati vaše šanse za uspjeh.
Šta još treba da imam na umu?
Prije nego što se liječenje može provesti, zakon od vas zahtijeva da date informirani pristanak kako biste osigurali da se vaša sperma, jajašca, embrioni i lični podaci koriste na način kojim ste zadovoljni.
Tretman IVF-a može biti emotivno vrlo iscrpljujući, zato je vrlo važno da dobijete podršku od ljudi koji razumiju kroz šta prolazite. Zakonska obaveza je da vam se obezbijedi adekvatan psihološki tretman.
Možda će vam biti ponuđeni 'dodaci za liječenje' koji su opcioni dodaci, koji se često dodatno naplaćuju. Kako bismo vam pomogli da postavite prava pitanja i napravite pravi izbor za vas, u narednom periodu ćemo, na osnovu referentnih činjenica i publikacija, izraditi informativni list o tome.
Gdje mogu naći kliniku za vantelesnu oplodnju?
Spisak zdravstvenih ustanova sa kojima je Federalni Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja zaključio ugovore o pružanju zdravstvenih usluga biomedicinski potpomognute oplodnje koje se finansiraju iz sredstava fonda solidarnosti FBiH.
Arbor Vitae Dr. Sarić Mostar
Zavod za ginekologiju, perinatologiju i neplodnost Dr. Mehmedbašić Sarajevo
New Life Sarajevo
Plava Medical Group Tuzla
Dr. Balić Tuzla
Kantonalna bolnica Zenica
BIli smo na vantjelesnoj oplodnji i nije uspijelo, šta dalje?
Mnogi stručnjaci preporučuju da sačekate nekoliko mjeseci nakon tretmana prije nego što pokušate ponovo. Ovo vam daje odmor od stresa zbog tretmana i priliku da se vaše tijelo oporavi. To također može biti važan trenutak da razmislite o svojim mogućnostima i odlučite da li ćete nastaviti liječenje. Ako planirate da pokušate ponovo nakon neuspješnog liječenja, razumljivo je da ćete htjeti osjećati da činite sve što možete da zatrudnite. Znamo da ovo može biti situacija u kojoj neki pacijenti i klinike mogu razgovarati o dodatnim tretmanima, poznatim kao dodaci tretmanu (eng. add-ons), koji često koštaju dodatni novac. Činjenica je da nema uvjerljivih dokaza da bilo koji od uobičajenih dodataka povećava šanse za trudnoću.
Saznanje da vaš tretman nije uspio može biti srceparajuće. Čak i ako ste se trudili da se ne nadate, prirodno je biti razočaran kada stvari ne idu kako treba. Pokušajte saznati zašto je vaš tretman možda bio neuspješan i istražite svoje mogućnosti za sljedeći ciklus.
Dobivanje vijesti da niste trudni može biti poražavajuće. Ako ste u takvoj situaciji, važno je da odvojite vrijeme da se pomirite s tim i date svom tijelu priliku da se oporavi.
Kada budete spremni, razgovarajte sa svojim doktorom o tome da li biste trebali pokušati ponovo i kolike bi bile šanse da zatrudnite ako to učinite. Ljekari mogu predložiti drugačiji tretman ili razgovarati o bilo kojoj drugoj mogućnosti za maksimiziranje vaših šansi za začeće. Pitajte svog doktora za iskreno mišljenje o tome da li liječenje može dati pozitivan ishod. Ako postoji vrlo mala šansa za pozitivan ishod, to može biti faktor u odluci da prestanete. Također biste trebali uzeti u obzir emocionalni teret koji tretman stavlja na vas i vašeg partnera i ako odlučite da nastavite, pobrinite se da dobijete adekvatnu podršku.
Ako niste u mogućnosti da se više liječite ili niste sigurni da li želite ponovo proći kroz novi ciklus liječenja, možda će vam biti od pomoći da porazgovarate o svojim osjećajima sa psihološkim savjetnikom. Neki parovi imaju različita mišljenja o tome da li nastaviti s liječenjem; razgovor sa nepristrasnim profesionalcem može vam pomoći da zajedno razmislite o problemima i postignete dogovor o tome kako dalje.
Trebam li razmotriti dodatke (eng add-ons) za liječenje?
Ako planirate da pokušate ponovo nakon neuspješnog liječenja, razumljivo je da ćete htjeti imati osjećaj da činite sve što možete da zatrudnite. Znamo da ovo može biti situacija u kojoj neki pacijenti i klinike mogu razgovarati o dodatnim tretmanima, poznatim kao dodaci tretmanu, koji često koštaju dodatno. Činjenica je da nema uvjerljivih dokaza da bilo koji od uobičajenih dodataka povećava šanse za trudnoću.
Kako bismo vam pomogli da postavite prava pitanja i napravite pravi izbor za vas, posjetite našu stranicu s dodacima za liječenje kako biste dobili najnovije informacije o dokazima za svaki dodatak (u izradi). Zahtijevajte da ljekar razgovara sa vama o referentnim dokazima koji podržavaju predložene dodatke za liječenje koji su vam ponuđeni.
Drag and Drop Website Builder