Pažljivo birajte kome dajete svoje povjerenje!

Najvažnija stvar koju možete učiniti kada donosite odluke o liječenju neplodnosti je osigurati da ste dobro informisani.

Pacijenti su se ponovo našli u situaciji da imaju pravo, ali ne i mogućnost ostvarivanja prava
Iskreno se nadamo da će donosioci odluka spoznati važnost adekvatnog uređenja ove izuetno osjetljive oblasti u sektoru zdravstva, te da će u što skorijem vremenu parovi koji su u potrebi za procedurama BMPO svoje pravo moći ostvarivati nesmetano i u kontinuitetu. 

Nova godina. Stari problemi. Ovaj tekst započinjemo sa konstatacijom iz teksta objavljenog na našem portalu pod naslovom "BMPO u FBiH - Presjek stanja". 

Parovi u FBiH čiji put do roditeljstva vodi kroz procedure biomedicinski potpomognute oplodnje (BMPO) su se još jednom našli u problemu, odnosno nemogućnosti ostvarivanja prava koja im pripadaju Zakonom. Ovo su informacije koje smo dobili od parova koji su trebali otpočeti sa BMPO početkom ovog mjeseca.

Do sada smo pisali o tome zašto neplodnost kao privatna stvar ima javni značaj!? U našim prethodnim tekstovima smo konstatovali i da je biološki sat neumoljiv i u slučaju infertiliteta skoro pa nikada ne radi u korist para, pogotovo ženskog partnera. Konstatovali smo i da svako odlaganje procedure BMPO, nakon što je ona određena kao jedina preostala metoda liječenja, umanjuje šanse za pozitivan ishod, a to je rođenje zdravog djeteta.

I zašto to sve ponavaljmo?! Zato što se sve ponavlja! Zato što se parovi i ove godine susreću sa problemima u ostvarivanju svog prava. Zato što su ponovno primorani plaćati uslugu svojim novcem. Zato što su ponovo pirmorani da prolongiraju proceduru BMPO. I to sve se dešava zato što parovi nisu u mogućnosti ostvariti svoja, zakonom zagarantovana!, prava. Teoretski, zakon imamo, pravilnike imamo. Praktično, pacijenti su ponovo, po ko zna koji put, prepušteni sami sebi.

Iz Federalnog zakona o BMPO proizilazi i Pravilnik o obimu prava na biomedicinski potpomognutu oplodnju iz sredstava budžeta Federacije Bosne i Hercegovine, način formiranja cijene pojedinačnih postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje, kriteriji i načini ugovaranja, kao i druga pitanja od značaja za provođenje biomedicinski potpomognute oplodnje.

Budući da ustanove koje su certificirane za pružanje usluga iz oblasti BMPO su isključivo u vlasništvu privatnog sektora, iste su potpisivale ugovor sa ZZOR FBiH o pružanju usluga , te time postajale ugovorene ustanove. Ugovori koje su potpisivali ZZOR FBiH i privatni centri su prestali biti pravosnažni sa 31.12.2023. godine. Novi ugovori nisu potpisani.

Prestankom Važenja ugovora između FZZOR FBiH i ugovorenih ustanova, pacijenti su se ponovo našli u situaciju da imaju pravo, ali ne i mogućnost ostvarivanja prava, te s toga i naša konstatacija s početka ovog teksta – nova godina i stari problemi.

Uvidom u pravilnik jasno je da saglasnost koju par dobije vrijedi godinu dana. Postavlja se pitanje kako su to parovi dobili saglasnost za liječenje BMPO, saglasnost za ostvarivanje zakonom zagarantovanog prava, a da nemaju zapravo ustanovu u kojoj to pravo mogu ostvariti?

Prema članu 3 navedenog Pravilnika „pravo na BMPO iz člana 2. ovog pravilnika ostvaruje se na osnovu izdate saglasnosti Komisije za izdavanje pojedinačnih saglasnosti za obavljanje biomedicinski potpomognute oplodnje (u daljnjem tekstu: Komisija za BMPO) koju formira Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federalni zavod), i to iz reda stručnjaka iz ove oblasti sa područija Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija).“

Član 4 istog Pravilnika u stavu (2) kaže “Saglasnost iz stava (1) ovog člana izdaje se za svaki pokušaj posebno i važi najduže 12 mjeseci od dana izdavanja.“

U članu 11 Pravilnika gdje se pojašnjava način ugovaranja stav (1) kaže se da “Federalni zavod ugovara pružanje usluga BMPO sa zdravstvenim ustanovama za obavljanje BMPO ovlaštenim u skladu sa Zakonom, a nakon provedenog postupka saglasno Zakonu o javnim nabavkama ("Službeni glasnik BiH", br. 39/14 i 59/22) i propisima donesenim na osnovu tog zakona.“ Stavu (2) istog člana kaže „Lista ovlaštenih ugovornih zdravstvenih ustanova za BMPO za svaku fiskalnu godinu objavljuje se na internet stranici Federalnog zavoda.“

Iskreno se nadamo da će donosioci odluka spoznati važnost adekvatnog uređenja ove izuetno osjetljive oblasti u sektoru zdravstva, te da će u što skorijem vremenu parovi koji su u potrebi za procedurama BMPO svoje pravo moći ostvarivati nesmetano i u kontinuitetu. 

bmpo.ba / 28.02.24.

No Code Website Builder